Ako bezpečne grilovať
Pretože je grilovanie spojené s ohňom a teplom, je potrebné dávať si pri ňom pozor. Teplo ale nie je jediným nebezpečenstvom, ktoré nám hrozí. To vzniká taktiež pri spaľovaní tuku, ktorý kvapká z potravín do ohňa a tým sa tvoria karcinogénne látky. Zhrňme si základy bezpečného grilovania, aby sme dostatočne ochránili sami seba aj naše okolie.
Pozor na okolie
Nakoľko je gril rozpálený, budte v jeho blízkosti opatrní a dbajte taktiež na ľudí okolo seba. Zvýšenú pozornosť venujte deťom. Vysvetlite im nebezpečenstvo popálenin a dohliadajte na to, aby sa grilu nedotýkali, nepobehovali v jeho okolí a nevystavovali sa tak nebezpečenstvu.
Gril umiestnite na bezpečné miesto, aby bol stabilný a v dostatočnej vzdialenosti od posedenia, stromov a ďalších objektov v záhrade.
Zaobstarajte si ochranné rukavice proti teplu a náradie na grilovanie s dostatočne masívnymi držiakmi. Gril používajte len podľa návodu na bežné grilovanie, zbytočne neexperimentujte s ohňom alebo plynom.
Udržujte gril čistý
O udržovaní čistoty grilu sme písali špeciálny článok. Ide totiž o dôležitú tému, preto patrí aj sem. Je vždy potrebné grilovať na vyčistenom grile a obzvlášť na rošte, na ktorom stekajú nečistoty pri každej príprave jedla, tie sa pripaľujú a stávajú sa nebezpečnými.
Zaobstarajte si vhodné čistiace prostriedky, kefu a obal.
Zásady zdravého grilovania
Spísali sme tie hlavné zásady zdravého grilovania, ktoré by mal poznať naozaj každý.
- používajte čerstvé suroviny
- nepoužívajte rovnaké pomôcky na surové a upravené potraviny
- grilujte k okamžitej spotrebe
- vždy očistite rošt pred grilovaním
- vyberte vhodné palivo (uhlie, kokosové brikety)
- negrilujte v plameňoch, ale nad pahrebou
- nejedzte spálené kúsky jedla
- nezabúdajte na zeleninu
- vyhnite sa údeninám
Už sa tešíte, keď bude grilovanie zase v plnom prúde? Nezabudnite na to, že grilovať je treba bezpečne. Nie len dávať pozor aby ste sa nepopálili, ale venovať sa taktiež správnej príprave jedla.
Ďalšie úlovky z blogu
Prakticky i zábavne zo sveta nábytku a záhrady
Záhradný nábytok pre malé priestory: Efektívne riešenie pre balkóny a terasy
Máte obmedzený priestor? Ukážeme vám, ako vybrať a usporiadať záhradný nábytok tak, aby aj malý balkón alebo terasa lákali k zaslúženému relaxu. V mestských oblastiach, kde dominujú panelové domy a novostavby, je často k dispozícii iba obmedzený vonkajší priestor v podobe balkóna či menšej terasy…
Veľký jarný checklist: Pripravte záhradu na sezónu krok za krokom
Jar klope na dvere as ním prichádza čas prebudiť záhradu k životu. Ak sa po zime rozhliadate po svojom zelenom kráľovstve a neviete, odkiaľ začať, máme pre vás praktický checklist, vďaka ktorému na nič nezabudnete. Zhlboka sa nadýchnite, nasaďte rukavice a poďme na to! Veľké jarné upratovanie:…
Nábytok na hotelovú terasu: Ako vybrať ten pravý pre wellness hotel
Zariadenie hotelovej terasy zohráva veľkú úlohu v celkovom dojme, ktorý váš hotel zanechá na hostí. Zvlášť pri wellness hoteloch, kde hostia hľadajú relaxáciu, pohodlie a harmonické prostredie, je dôležité, aby nábytok zodpovedal ako praktickým, tak estetickým požiadavkám. V tomto článku sa…
Profi aj babské rady na údržbu záhradného nábytku
Viete, že na údržbu záhradného nábytku veľmi často stačia bežne dostupné prípravky, ktoré nájdete v každej kuchyni? A ak nie, pomôžu vám osvedčené oleje a čistiace prostriedky. Záhradný nábytok je ako dobrý priateľ - keď sa o neho staráte, vydrží vám dlhé roky. Predstavte si, ako si užívate rannú…